Nyelvtanulás, egy kicsit tudományos szemmel
Egy új nyelv megtanulása természetes folyamat a gyermekek számára, azonban az idő előrehaladtával ez egyre nehezebbé válhat. Pár tanulási módszerrel azonban növelheted az új nyelv elsajátításának hatékonyságát!
Az ember a nyelvtanulásra született, kisgyermekkorban ez ösztönös folyamat. Elkezdünk gondolkozni, kommunikálni, megérteni a nyelvtani szabályrendszereket az anyanyelvünkön.
Azonban, ha egy második nyelv megtanulásáról van szó, a felnőttek a kisgyermekekhez képest hátrányosabb helyzetben vannak. Az életkor előrehaladtával csökkennek agyunkban az új neuronok és szinapszisok kialakulásának száma. De mégsem ez okozza a legfőbb problémát, hanem az, hogy a felnőttek máshogy állnak általában a nyelvtanuláshoz, mint a gyerekek – sokkal inkább probléma-megoldási folyamatként tekintenek a nyelvtanulásra.
Mi lehet a megoldás?
Azok, akikben sokkal nagyobb a tanulás iránti motiváció, mint a problémamegoldás, eredményesebben tudnak nyelvet tanulni. Összességében pedig kijelenthető, hogy a kor nem akadály, ha ezzel a szemlélettel kezdünk bele a vágyott nyelv megtanulásába.
Ha egy új nyelv elsajátítása a célod, próbálkozz az alábbi tanulást- és memóriát segítő módszerekkel.
Ismételj!
Az ismétlés segít hosszútávon is megőrizni azt, amit egyszer már megtanultál. Minden egyes ismétlés után csökken az elfelejtés mértéke, amit az alábbi grafikon mutat be a legtökéletesebben a napok számának és a felejtés mértékének függvényében.
Látható, hogy minél többször ismételsz egy új kifejezést, vagy szót, annál inkább csökken a felejtés mértéke. A „Reviewed” pontok a grafikonon azt jelzik, hogy mikor lett újra felidézve a tanult anyag. Ezen kívül az is figyelemreméltó, hogy egyre több nap lesz kihagyható az ismétlésre, mivel egyre jobban rögzül a memóriánkban.
Tanulj elalvás előtt
Az alvás segít feldolgozni a bennünket ért impulzusokat, elrendezi agyunkban az új információkat, hogy azok a későbbiekben könnyen előhívhatóak legyenek. Ez olyan folyamat, ami a hosszú távú memóriánkra van kihatással. Ezért ha alvás előtt tanulsz, sokkal nagyobb az esély arra, hogy a későbbiekben könnyebben visszaemlékezz a tananyagra, ne csak rövid ideig.
Gyakorolj egy kicsit minden nap
Ha minden nap egy kis időt rászánsz a tanulásra, hatékonyabb, mintha a héten egyszer tanulnál több órán keresztül. A mindennapos információcsomagokat agyunk könnyebben tárolja hosszabb távon. Ráadásul ez ismétléssel is jár, aminek előnyét az első pontban részleteztünk.
Keverd a régit az újjal
Agyunk vágyakozik az újdonságokra, azonban hajlamos lehet túlzásokba esni. Te is megtapasztaltad már, hogy ha egyszerre túl sok információt szerettél volna megtanulni, később kevésbé emlékeztél rájuk? Ez teljesen normális. Ha új szóval bővíted a szókincsed, próbáld olyan "környezetben" elhelyezni a memóriádban, ami már jól ismert, vagy köze van egy már régebben megtanult szóhoz. Ez az összekapcsolás abban segít, hogy az új szó ne egy különálló fiókba kerüljön az agyunkban (ami könnyen elfelejtődik), hanem egy erős, jól kiépített rendszerbe. Ha van mihez viszonyítani (akár szituációhoz, érzéshez, kifejezéshez), könnyebben előjönnek a tanult szavak.
A forrásoldalnak ezúton is köszönjük a tartalmat, amit felhasználtunk ehhez a cikkhez.