Hatékony nyelvtanulás

a Lexika Kiadó gondozásában

Hogy tanulj nyelvet anélkül, hogy hamar feladnád?

4350_hatekony_tanulas.jpg

Rengeteg nyelvtanulóban fogalmazódik meg a kérdés, hogy mennyi időt érdemes optimálisan a nyelvtanulásra fordítani úgy, hogy elkerüljük a kiégést?

kiégés (burnout) egy olyan állapot, amikor hirtelen túl sok információ halmozódik fel bennünk, amikkel nem tudunk mit kezdeni. Így a folyamat következő eleme a stressz, a motiváció alábbhagyása, megszűnése. Tanuláskor ütközhetnek egymással az önmagunkkal szemben támasztott nagy elvárások és ehhez képest a sikerélmények csökkenése.

A kiégés jelei a tanulásban:

- nem tekintesz pozitívan a nyelvtanulásra, monotonnak tűnik;
- gondolataid gyakran elkalandoznak a tanulás során;
- nem tudod már, hogy mi motivál a tanulásban;
- kimerültnek érzed magad egy-egy lecke után;
- úgy érzed, hogy nem volt sikeres vagy hasznos a tanulás.

Az átmeneti stressz nem hasonlítható össze a kiégéssel, mégis sokan összekeverik a kettőt. A stressz a nagyobb nyomásra jelentkező reakció, ami próbára teszi a fizikai és lelki erőnket. A stresszes állapotot megélő emberek egy idő után felül tudnak kerekedni a problémahalmazon, és idővel jobban is érzik magukat. Ezzel szemben a kiégés a motiváció teljes hiányát jelenti, ürességérzettel vegyítve. Mivel ez is egy állapot, így nagy munkával visszafordítható, ha újra meghatározzuk, tudatosítjuk a céljainkat, változtatunk azokon a gyakorlati módszereken, amiket eddig használtunk, hiszen lehet, hogy épp azzal volt a baj. A lényeg a kísérletezésben rejlik.

A nyelvtanulás nem csak egy új anyag elsajátításáról szól, hanem annak a megismeréséről is, hogy hogyan tudod a leghatékonyabban és élvezetesebben befogadni ezt a tudásanyagot. Ez persze mindenkinél más, így erre nincs egységes séma, jól bevált recept.

Ha egy új nyelvet tanulsz, vagy új szintre emelnéd az eddig megszerzett tudásodat, javasoljuk, hogy minden másnap foglalkozz a tananyaggal, jól beillesztve a gyakorlóidőt a szabadidődbe. Ha úgy érzed, hogy ez a tempó lassú számodra, akkor bátran növelheted a tanulásra szánt idő mennyiségét.  

4351_pihenes.jpg

A lényeg a pihenőidőben rejlik – tudd, mikor érkezett el a pihenés ideje! Amikor a tananyag kezd homályossá válni, illetve meghaladja a befogadóképességedet, akkor kell egy kicsit megállni.

Fontos, hogy ez ne kudarcélmény legyen. Egyszerűen csak elérkezett az ideje az eddigi leckék átismétlésének, a kritikus pontok felderítésének.

Sokszor azért alakul ki a tanulási kedv drámai visszaesése, mert a tananyag egy részének meg nem értése blokkolja a tanulási folyamat eredményes folytatását. Nem értettél meg egy összefüggést, egy nyelvtani szabályt, mégis továbbhaladtál a tananyagon. A meg nem értett dolog azonban újra és újra felszínre kerül, ami érthető módon frusztrációt von maga után.

Érdemes tehát visszatekinteni, átismételni az előző leckéket egy-egy ilyen időszak során, hogy biztos alapra építhesd a következő anyagok elsajátítását.

4352_celok.jpg

Ha mindenképpen el szeretnéd kerülni a kiégést a nyelvtanulás során, akkor érdemes szem előtt tartanunk az alábbi tanácsokat:

  1. Tűzd ki határozottan a céljaidat!

    Fogalmazd meg tisztán, hogy mi a célod a nyelvtanulással. Külföldi utazás során szeretnéd használni? Egy olyan munkahelyre szeretnél jelentkezni, ahol elvárás az adott idegen nyelv? Emlékeztesd magad gyakran az álmaidra, céljaidra, hogy motivációs erőt tudjanak adni.

     
  2. A pihenés időnként szükségszerű! 

    Ne rémisszen meg, ha a tanult anyag kezd homályossá válni, összekavarodni a fejedben. Ilyenkor tudni kell pihenni két lecke között, hogy az eddig megszerzett tudást rendszerezhesd, átismételd magadban, hogy a már elsajátított, de még friss tananyag leülepedhessen benned.

     
  3. Rendszerezz! 

    Tűzd ki célul, hogy ezen a héten milyen területre szeretnél fókuszálni. Elöljárószók? A múlt idő nyelvtani szabályai? Legyen mindig egy-egy fő téma, amivel foglalkozol. Ha minden héten más, az újdonságként fog hatni, ami segít abban, hogy fenntartsd a lelkesedésed. 

     
  4. Gondolkodj pozitívan!

    Egy új nyelv rengeteg tudásanyaggal jár. Ne vegye el a kedved a tény, hogy még mennyi minden van hátra a teljes tudás megszerzéséhez. Értékeld jobban azt, amit már megszereztél, legyél elégedett az elvégzett munkával!


A nyelvtanulás egy út, ami mindenkinek más, de az eredmény az, ami igazán számít!

forrásoldalnak ezúton is köszönjük a tartalmat, amit felhasználtunk ehhez a cikkhez és kiegészítettünk a saját gondolatainkkal, tippjeinkkel!

Hatékony nyelvtanulás

A nyelvtanulás lehet élményekben gazdag is. Cikkeinkben a nyelvekkel és a nyelvtanulással kapcsolatos érdekességekkel foglalkozunk. Kövess minket te is!

Kövess Facebook-on!

Iskolai tankönyvek

Örömmel jelentjük be, hogy az eddigieken kívül újabb hat nyelvkönyvünk lett iskolai tankönyv az idei évtől!

tankonyv_2020_kicsi.jpg

süti beállítások módosítása